Tento projekt je zo zdravotných dôvodov pozastavený do roku 2018
Ďakujeme za pochopenie

Medici UK pomáhajú deťom zbaviť sa strachu z lekárov


9. marec 2016- Zbaviť detského pacienta strachu z bieleho plášťa. To je hlavný cieľ projektu Nemocnica u medvedíka, ktorý v bratislavskej detskej nemocnici a v škôlkach realizujú študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK).

 

Ako informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave Andrea Földváryová, nemocnica u medvedíka je inšpirovaná zahraničným projektom „Teddy bear hospital“. Do Bratislavy sa tento nápad dostal v roku 2008.

Podľa A. Földváryovej sa s ním doteraz zoznámilo viac ako 2 000 detí. Zámerom projektu je priblížiť deťom hravou formou prácu lekára a ukázať im, že lekár nie je nepriateľ, ale naopak kamarát, ktorý chce pomôcť vyriešiť ich zdravotné problémy.

Do projektu je zapojených takmer 40 medikov Lekárskej fakulty UK. Projekt prebieha v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch, ako aj vo viacerých škôlkach.

„V škôlkach si rozložíme stoly podľa oddelení – chirurgia, interné, zubné a ORL oddelenie. Deti majú so sebou svojho obľúbeného plyšáka - pacienta. Po diagnostikovaní ochorenia alebo zranenia ,pacienta‘ si deti rozdelíme a pri každom stole sa im venujú medici. Snažíme sa navodiť atmosféru, že deti sú spolu s nami lekármi a spolu ošetrujeme pacienta. Dieťa má možnosť ohmatať si pomôcky, popočúvať hrudník či dať plyšákovi sadru,“ vysvetlil študent LF UK Martin Lindák.

Pri práci používajú plášte, rúška či rukavice, ako aj nevyhnutné pomôcky – striekačky, obväzy, náplasti. Zapožičané majú aj otoskopy a oftalmoskopy. Na konci celej prehliadky dostane každé dieťa diplom a recept.

„Veľmi nás teší pozitívna spätná väzba od detí i rodičov. Následná návšteva lekára nie je potom už pre dieťa taká stresujúca a prebieha oveľa pokojnejšie a príjemnejšie, práve vďaka tomu, že si dieťa prácu lekára vyskúšalo a zoznámilo sa s pomôckami i priebehom vyšetrenia,“ dodáva Martin Lindák.

Bratislavskí medici navštevujú škôlky približne trikrát a nemocnice dvakrát za mesiac. Projekt príležitostne predstavujú aj v nákupných centrách.

„Iniciatívu našich medikov veľmi oceňujem. Je dôležité vnímať profesiu lekára ako poslanie. Nemocnica u medvedíka je toho krásnou ukážkou,“ zhrnul rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Zdroj: ZdN

Muž sa zobudí po narkóze v nemocnici a pýta sa doktora:
- Pán doktor, ešte žijem?
- Asi áno, hoci tie krídla sú podozrivé