Tento projekt je zo zdravotných dôvodov pozastavený do roku 2018
Ďakujeme za pochopenie

Hromadné výpovede sestier podporujeme, ukázal prieskum


24. február 2016- Verejnosť súhlasí s nátlakovým spôsobom, ktorý zvolili sestry. Aj toto ukázal internetový prieskum.
Väčšina pacientov stojí za sestrami a podporuje ich požiadavky. Vyplýva to z internetového preskumu, ktorý realizovalo OZ Slovenský pacient na svojej stránke od 5. decembra 2015 do 6. januára 2016, zúčastnilo sa ho 1702 ľudí.

Podľa výkonného riaditeľa združenia Jána Mútalu tak možno hovoriť o ojedinelom prejave občianskej participácie v stále mladej demokracii.

"V posledných mesiacoch bojujú za zlepšenie svojich pracovných podmienok a osobného života dva stavy, a to zdravotníci, presnejšie sestry v nemocniciach a učitelia. Kým prví nachádzajú pomerne vysokú podporu u zvyšku obyvateľstva, pri učiteľoch to nie je také jednoznačné. Je však dosť zložité porovnávať oba stavy, keďže v nemocniciach ide častokrát o život," vysvetlil.

Zo zozbieraných údajov vyplýva, že každý siedmy respondent (73, 6 percent) považuje požiadavky sestier za oprávnené.

S nátlakovým spôsobom (hromadnými výpoveďami) súhlasí tiež asi každý siedmy opýtaný, pracovné podmienky sestier vidí ako nevyhovujúce 61, 2 percent respondentov.

Ohrozenie alebo čiastočné ohrozenie pociťovalo 67,4 percenta respondentov. "Renomované štúdie tvrdia, že nedostatok kvalitných a vzdelaných sestier priamo zvyšuje úmrtnosť pacientov v nemocniciach. Aby mali mladí ľudia aj naďalej záujem o profesiu sestry, a aby vzdelané sestry neodchádzali do zahraničia, treba zlepšiť ich pracovné podmienky. Najmä zníženie nadčasových hodín či počtu pacientov na sestru," zhrnula prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
 
Zdroj: ZdN

Škót príde do práce a sťažuje sa kolegovi:
Predstav si, včera mi zubár vytrhol dva zuby.
-Ale veď ťa bolel len jeden.
-No ale čo mal robiť, keď mi nemal vydať.